piątek, 25 września 2015

Prawo budowlane 2015 cz. I - Budowa, przebudowa czy remont?

(fot. Craig Garner)
Dziś zapraszam na pierwszy post z serii "Prawo Budowlane". Mam nadzieję, że uda mi się systematycznie uzupełniać ten dział o informacje z zakresu przepisów Prawa Budowlanego i nie tylko, a mające wpływ na proces inwestycyjny jakim jest budowa, przebudowa czy remont domu.
Jeśli macie jakieś uwagi / pytania / sugestie - zapraszam do komentowania. 

Budowa, przebudowa czy remont? 

Rozpoczynając budowę nowego domu nie mamy wątpliwości, jak należy rozumieć nasze zamierzenie inwestycyjne w świetle prawa - budowa to budowa - koniec kropka. Nieco trudniej, gdy chcemy coś zrobić z naszym dotychczasowym domem, czy nieruchomością z rynku wtórnego. Co zatem kryje się pod hasłami "budowa", "przebudowa", "remont" w świetle przepisów Prawa Budowlanego?

Otóż zgodnie z Prawem Budowlanym, czyli Ustawą z dnia 7 lipca 1994r, opublikowaną w Dzienniku Ustaw Nr 89 poz. 414 z późn. zmianami (treść Ustawy dostępny na stronie Sejmu RP: isap.sejm.gov.pl):
  • budowa – należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego (Dz. U. Nr 89 poz 414 Rozdział I Art. 3 pkt. 6);
  • roboty budowlane – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (Dz. U. Nr 89 poz 414 Rozdział I Art. 3 pkt. 7);
  • przebudowa – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (...),  (Dz. U. Nr 89 poz 414 Rozdział I Art. 3 pkt. 7a);
  • remont – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. 
Rozważmy zatem kilka sytuacji:
  • Kupujemy działkę, mamy projekt, wybraną firmę budowlaną, ruszamy z budową
  • Posiadamy dom z tarasem, postanawiamy zabudować go, w taki sposób, by powstał kolejny pokój - mamy tu do czynienia z nadbudową obiektu budowlanego (wraz z powstaniem nowego pomieszczenia, zmienia się bowiem kubatura obiektu!).
  • Posiadamy dom - na parterze małe "klitki": kuchnia, jadalnia, łazienka, salon, przedpokój, gabinet, pokój gościnny, składzik, pralnia, a nam marzy się przestrzeń otwarta. Postanawiamy rozebrać zbędne ściany działowe i otworzyć nieco przestrzeń - w tej sytuacji mamy do czynienia z przebudową (czyli zmianą układu funkcjonowania).
  • W naszym domu uszkodzeniu ulega np. więźba, zlecamy wymianę uszkodzonych krokwi (przekrój elementów, rodzaj drewna pozostają bez zmian) - mówimy zatem o remoncie
  • Kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym. Dom jest w świetnym stanie, rozkład nam odpowiada, problem stanowi jedynie rozsypujący się komin z cegły pełnej. Rozbieramy uszkodzony element i odtwarzamy stan pierwotny, zastępując cegłę pełną - cegłą klinkierową. Znów mamy do czynienia z remontem (zgodnie z PB, dopuszczalna jest zamiana wyrobów budowlanych na inne niż użyto pierwotnie).
(foto: Craig Garner)

1 komentarz:

  1. Jest to coś na pewno bardzo ważnego i właśnie dlatego ja również od razu zdecydowałem się na to aby mieć jak najlepszy projekt domu. W każdym razie wiem, że skorzystanie z usług biura projektowego https://zarzycki-konstrukcje.pl/ było właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem, które każdemu z was polecam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...